Przyroda

Czym jest zero waste?

W wolnym tłumaczeniu termin ten znaczy „nic nie marnuj”. Polega na świadomym ograniczaniu zużywanych przez siebie materiałów oraz wyrzucanych śmieci. Termin ten pierwszy raz został użyty w latach siedemdziesiątych przez Paula Palmera. Był to przedsiębiorca, który założył firmę o nazwie Zero Waste Systems.inc zajmującą się powtórnym użyciem surowców chemicznych w sprzęcie elektronicznym. Zwrot ten nabrał nowego znaczenia dopiero w roku 2008 kiedy Bea Johnson zaczęła prowadzić bloga, na którym prezentował wprowadzane przez siebie zmiany, nazwa bloga to „Zero Waste Home”.

List do redakcji: "Wyłączenie terenów gminy Tarnowo Podgórne z okręgów łowieckich"- odpowiedź Polski Związek Łowiecki

Bardzo dziękuję za możliwość ustosunkowania się do listu pana Michała Stasiaka, który dotyczy „wyłączenia terenów gminy Tarnowo Podgórne z okręgów łowieckich”. 

Należy dla porządku zacząć od obowiązujących przepisów w tej sprawie, które stanowią, że podziału na obwody łowieckie, a także zmiany granic obwodu dokonuje w obrębie województwa sejmik województwa, w drodze uchwały, stanowiącej akt prawa miejscowego. Uwagi do projektu tej uchwały może wnieść każdy właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości objętej projektem uchwały.

POLOWANIE W NASZEJ GMINIE - WYNIKI ANKIETY

Dnia 03 stycznia 2020 roku zakończyła się ankieta dotycząca tematu polowań, która trwała przez tydzień. Pytanie w ankiecie brzmiało: Czy mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne są przeciw, czy za polowaniem na terenie gminy? Miała ona dać możliwość mieszkańcom gminy wypowiedzenia się na temat polowań. I początkowo tak było. Większość osób zamieszkałych na terenie Gminy Tarnowo Podgórne głosowała  przeciwko polowaniom. Bardzo szybko jednak okazało się, że ankieta wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Coraz więcej osób zaczęło oddawać swoje głosy.

Apelujemy, żeby w tym dniu szczególnie zadbać o swoich czworonożnych domowników !!!

Do sylwestrowej nocy pozostało jeszcze kilka dni, wieczorami już słychać wystrzały fajerwerków. Amatorzy dużego hałasu i wizualnych doznań swoim zachowaniem narażają tysiące zwierząt na ogromny stres. Polacy nie wyobrażają sobie świętowania Nowego Roku bez fajerwerków.Dla wielu z nich jest to element tradycji.

List do redakcji: "Wyłączenie terenów gminy Tarnowo Podgórne z okręgów łowieckich"Jesteście za czy przeciw polowaniom?

Wiele miast i gmin na skutek presji społecznej wyłącza swoje tereny z obwodów łowieckich. Powodem takich działań są zarówno sprawy związane z bezpieczeństwem mieszkańców, jak i kwestie etyczne. Organizowanie polowań niesie duże zagrożenie dla postronnych osób. W całej Polsce zdarzają się liczne przypadki postrzeleń (w tym śmiertelnych) przypadkowych rowerzystów oraz spacerowiczów, a także ostrzelania prywatnych posesji. Powszechne w tym środowisku jest także strzelanie do psów nawet na prywatnych posesjach (co potwierdzają liczne postępowania sądowe).