Aż 8 koncertów Festiwalu „Akademia Gitary” w naszej gminie

Festiwal „Akademia Gitary” od 12 lat odwiedza wielkopolskie miejscowości i prezentuje muzykę gitarową z najdalszych zakątków świata. W tym roku zawita także do nas!

W tym roku festiwal trwa od 22 sierpnia do 8 września.

Akademia Gitary to nie tylko koncerty czy inicjatywy edukacyjne i społeczne, ale również nadzwyczajna okazja do podjęcia swoistego dialogu między publicznością, a muzykami wielu pokoleń i narodowości. Festiwalowe wydarzenia łączy idea, która podkreśla wrażliwość na zróżnicowane potrzeby słuchaczy. Celem Akademii Gitary jest stworzenie przestrzeni, w której każdy – niezależnie od wieku i doświadczenia – będzie czuł się komfortowo. Gdzie każdy będzie mógł zaznajomić się możliwościami gitary: od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze; gdzie będzie mógł odnaleźć przestrzeń, w której zaangażuje się tak, jak potrafi.

Jedną z ważniejszych części festiwalu jest Happening Gitarowy, przed którym odbędą się Otwarte Warsztaty Gitarowe. Znaczącym wydarzeniem jest również Kurs Mistrzowski Gitary Klasycznej, który przygotowany został z myślą o rozwoju młodych talentów i prowadzony jest przez najznakomitszych, europejskich gitarzystów.

Tegoroczna edycja powiązana jest ze Szczytem Bałkanów Zachodnich, który odbył się w dniach 3-5 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

Podczas tegorocznego festiwalu koncerty i wydarzenia będą odbywać się między innymi w Poznaniu, Gmnieźnie, Koninie, Rogalinie, Boborówku, Wrześni, Kórniku, Pobiedziskach czy Szamotułach.

W tym roku po raz pierwszy w naszej gminie odbędzie się aż 8 koncertów, które odbywać się będą w Pałacu w Jankowicach, w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym oraz w Pałacu Kasztanowym w Swadzimiu. Szykuje się niesamowita gratka dla fanów dobrej muzyki klasycznej.

25 sierpnia - Adriano del Sal - Koncert inauguracyjny Mistrzowskiego Kursu Gitarowego
godz. 19.30  Kościół Parafialny pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym

Adriano del Sal (Włochy) - Studiował we Fanciscko Tarrega Academy w Porenone (Włochy) i w Konserwatorium w Udine (Włochy). Uczestniczył w wielu kursach klas mistrzowskich, które prowadzone były przez najwybitniejszych muzyków takich jak David Russell, Manuel Barrueco czy Alberto Ponce. Od roku 2015 wykłada w Kunstuniversitat Graz w Wiedniu (Austria). Adriano del Sal znany jest z niezwykłego talentu, który został doceniony podczas licznych eventów i konkursów międzynarodowych. Jest laureatem nagród zdobytych w konkursach takich jak: Julian Arcas w Almerii (Hiszpania, 2001), Michele Pittaluga – Citta w Aleksandrii (Włochy, 2004) czy Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Francisco Tarrega w Benicassim (Hiszpania, 2009). Występował również na festiwalach we Włoszech, Niemczech, Meksyku, Rosji czy USA.

26 sierpnia - Ensemble del Passato
godz. 19.00, Pałac Jankowice

Ensemble del Passato (Polska) - To zespół założony w 2017 roku, który skupia swoją działalność na kameralnej muzyce dawnej, od renesansu, przez barok do utworów klasycznych. Utworzony został przez wokalistkę Annę Budzyńską oraz lutnistów – Henryka Kasperczaka i Macieja Kończaka. W trakcie koncertów używają oni różnych instrumentów strunowych – lutni renesansowych i barokowych, teorby niemieckiej i włoskiej, gitar – renesansowej, barokowej lub romantycznej, a także chitarrone. Daje to duże możliwości nie tylko dla najwierniejszego odtworzenia brzmienia odpowiedniego dla czasu powstania wykonywanych utworów, ale także wprowadza dużą różnorodność, ciekawą dla publiczności. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki. Zawiera utwory polskie, włoskie, niemieckie, angielskie i francuskie, zarówno sakralne, jak i świeckie.

27 sierpnia - Davide Giovanni Tomasi
godz. 20.00, Kościół Parafialny pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym

Davide Giovanni Tomasi (Włochy) - Davide Giovanni Tomasi nie bez przyczyny uważany jest za najbardziej obiecującego solistę swojej generacji. Podczas 22 Międzynarodowej Konwencji Gitarowej w Aleksandrii został nagrodzony w kategorii „Odkrycie roku”. Co więcej, jest laureatem ponad 25 nagród zdobytych podczas międzynarodowych konkursów gitarowych takich jak Guitar Masters 2016 (Wrocław) czy Tokyo International Guitar Competition 2016. Został wyróżniony przez włoskie Ministerstwo Kultury i uznany za najlepszego muzyka studiującego we Włoszech. 

28 sierpnia - Judicaël Perroy
godz. 20.00 Kościół Parafialny pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym

Judicaël Perroy (Francja) - Urodzony w 1973 roku w Paryżu. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Conservatorie Municipal Inter-districts (Paryż). W późniejszym czasie uczęszczał na zajęcia do Ecole Nationale de Musique w Aulnay-sous-Bois (Francja), którą ukończył z wyróżnieniem. W wieku 11 lat wystąpił jako solowy artysta z orkiestrą Ensemble Instrumental du Mans, której kierownikiem był Andre Girard. W tym samym czasie, Judicael Perroy pobierał lekcje u Roberto Ausella i Daniela Lauialle. 3 lata później, młody muzyk zdobywa II nagrodę w międzynarodowym konkursie gitarowym Ile de France. Lata 1992-1997 to okres sukcesów, o których wspomina się najczęściej – artysta w krótkim czasie zostaje laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. nagrody głównej i nagrody publiczności, które uzyskał podczas 15 Concours International de Guitare René Bartoli czy nagrody głównej, w postaci trasy koncertowej w USA i Kanadzie (ponad 60 koncertów i kursów mistrzowskich), którą zdobył na 15 Guitar Foundation of America International Competition and Convention. Dodatkowym wyróżnieniem są wyjątkowe osiągnięcia, zdobyte w sektorze edukacji. 
 

29 sierpnia - Jacaras
godz. 19.00 Pałac Jankowice

Jacaras (Polska) - Zespół Jacaras powstał w roku 2009. W jego skład wchodzą absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego i artyści z wrocławskiego środowiska muzycznego. Kierownikiem zespołu jest Piotr Zaleski, wybitny polski gitarzysta. Za instrumentarium odpowiadają również: Łukasz Oleszek, Mateusz Ławniczak, Łukasz Figiel i Jakub Persona. W 2013 roku do składu dołączyła wokalistka meksykańskiego pochodzenia – Julieta González – Springer, która jest absolwentką Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Zespół wykonuje tańce i pieśni Hiszpanii z okresu baroku, które pochodzą z XVII i XVIII-wiecznych tabulatur gitarzystów hiszpańskich. W tańcach mieszają się wpływy kultury hiszpańskiej, indiańskiej, a nawet afrykańskiej, którymi interesowali się Hiszpanie penetrujący obszary Ameryki. Muzyka opracowana jest na współczesne instrumentarium.

30 sierpnia Duo Karuna
godz. 19.00 Pałac Jankowice

Duo Karuna (Niemcy) - „Karuna” oznacza cel jaki obrały sobie artystki: aby uważnie doświadczać muzyki, a tym odczuciem dzielić się z publicznością. Gitarzystka Jessica Kaiser i skrzypaczka Johanna Rupert swoją wrażliwością niejednokrotnie zachwycały publikę, a wyjątkowy talent został doceniony podczas licznych konkursów i wydarzeń muzycznych. Duet powstał w roku 2016, gdy artystki studiowały wspólnie na University of Music and Performing Arts w Graz (Austria). Ich debiut miał miejsce podczas Segovia International Guitar Week we Włoszech, w 2017 roku. 

31.08 Koncert uczestników Kursu Mistrzowskiego Gitary Klasycznej ​
godz. 15.00 Kościół Parafialny pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym
Kursanci dwunastej, ostatniej już edycji festiwalu Akademia Gitary, wystąpią podczas koncertu w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym. Uczestnicy kursu przyjechali do Pałacu Jankowice zarówno z Polski, jaki i z całej Europy - zaproszeni zostali również uczniowie z krajów bałkańskich. Lekcji udzielą im najznakomitsi, europejscy wykładowcy tacy jak: 
Judicael Perroy (Francja)
Adriano del Sal (Włochy)
Davide Tomasi (Włochy)
Matthew McAllister (Szkocja)
Łukasz Kuropaczewski (Polska)
Piotr Zaleski (Polska)
Henryk Kasperczak (Polska)
Maciej Kończak (Polska)

6 września Bokun Kościuszko Duo
godz. 19.00 Pałac Kasztanowy Swadzim

Bokun Kościuszko Duo (Polska) - Jakuba Kościuszko i Jakuba Bokuna połączył pomysł na niecodzienne zestawienie klarnetu i gitary oraz zamiłowanie do kameralistyki. Doświadczenia wyniesione z wielu lat kariery solowej i współpracy z innymi instrumentalistami, stały się inspiracją dla muzyków, którzy stawiają na jakość artystycznej wypowiedzi. Ich celem jest ponowne odkrycie muzyki kameralnej – od muzyki francuskiej ostatniego wieku aż po najnowszą literaturę kameralną i solową. W 2015 roku duet wydał album "A la carte", który uzyskał fantastyczne recenzje. Muzycy mieli okazję koncertować w wielu miastach na całym świecie, odwiedzili m.in. Paryż, Budapeszt, Tokyo i Kolonię. 
Koncert plenerowy w cenie 190 zł dla dwóch osób (miejsce siedzące, catering oraz napoje).

Więcej o Festiwalu na http://akademiagitary.pl/

Agnieszka Wilczyńska

http://akademiagitary.pl/
Kategoria: