Podsumowanie festiwalu "Poznaj Swoją Wioskę - Lusówko 2019”     

Od połowy sierpnia do połowy września w Lusówku trwał festiwal imprez "Poznaj Swoją Wioskę - Lusówko 2019": pokaz nieba, wycieczka krajoznawcza, wystawa historyczna, gra terenowa, pokaz konny, festyn, zabawa taneczna, zawody sportowe i wędkarskie.

To wszystko mieszkańcy wioski zorganizowali po to, by lepiej poznać siebie nawzajem i miejsce, gdzie wspólnie żyją. Idea narodziła się pół roku wcześniej - w lutym br. - po wyborze nowej rady sołeckiej, gdy na zebraniu pojawił się pomysł zorganizowania imprez integracyjnych w oparciu o Budżet Inicjatyw Społecznych gminy Tarnowo Podgórne. Dzięki zaangażowaniu licznych wolontariuszy Lusówko wygrało plebiscyt (ponad 600 głosów!) i już w maju przystąpiono do przygotowań. Zrealizowanie tak bogatego cyklu imprez wymagało ogromnego zaangażowania wielu osób: zarówno władz sołectwa jak i mieszkańców.

Już 10 sierpnia, na dwa dni przed maksimum roju perseidów, na placu przy kaplicy w Lusówku odbył się pokaz nieba. Organizatorem było Obserwatorium Astronomiczne w Lusówku i jego właściciel, Tomasz Kluwak, który wspólnie z Justyną Gołębiewską - astronom z Obserwatorium UAM, mieszkanką Lusówka oraz przyjacielem naszej społeczności - Łukaszem Wojtyniakiem z Przeźmierowa zaprosił mieszkańców do obserwacji letniego nieba. Ksiądz proboszcz użyczył infrastruktury, a szkoła, przedszkole i władze gminy zadbały o zaciemnienie okolicy. W obserwacjach wzięło udział około 300 osób - nie tylko mieszkańców Lusówka - a impreza przeciągnęła się do północy.

Kolejne wydarzenie zorganizowane zostało w ostanim dniu sierpnia. Pomimo upału ponad setka rowerzystów wzięła udział w wycieczce krajoznawczej po Lusówku. Pani sołtys Zdzisława Piszczyńska, Renata Cichy, Waldek Śmiglak i Basia Nowak poprowadzili uczestników po  zakątkach wioski, opowiadając bardziej i mniej znane historie i anegdoty związane z Lusówkiem. Każdy, kto dotrwał do końca otrzymał pamiątkowy medal. Po ekscytującej wycieczce uczestnicy odpoczęli przy ognisku i kiełbaskach.

Już dwa dni później, 2 września, w świetlicy wiejskiej odbył się wernisaż wystawy "Lusówko wczoraj i dziś", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerzy z Lusówka wspólnie z Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie i radnym sołeckim, Tomaszem Kluwakiem. Wystawa opowiadała o historii wioski od najdawniejszych czasów, a jej dopełnieniem były zdjęcia współczesnego Lusówka wykonane przez Pawła Lemanowicza. Wśród eksponatów znalazły się "skarby" znajdowane w lusóweckiej ziemi, stare monety z Lusówka, zdjęcia i pamiątki przechowywane przez mieszkańców, a także cenne przedmioty udostępnione na czas wystawy przez muzeum i szkołę. Wśród gości wernisażu obecnych było wiele znamienitych osób z wójtem gminy, Tadeuszem Czajką na czele. Wystawa czynna była przez kolejny tydzień, zwiedziły ją także dzieci i młodzież z obu lusóweckich szkół. W sumie obejrzało ją około 600 mieszkańców.

Punktem kuliminacyjnym cyklu były wydarzenia z 7 września. W ten dzień przed południem miała odbyć się gra terenowa, a później pokaz kaskaderki konnej, festyn, a wieczorem - zabawa taneczna. Trzeba powiedzieć, że pogoda mocno nadwyrężyła nerwy organizatorów: od rana padał ulewny deszcz. Gra terenowa, organizowana przez Stowarzyszenie Harcerzy z Lusówka, przeprowadzona była w iście survivalowych warunkach. Warto podkreślić, że z 9 zgłoszonych wcześniej drużyn tylko jedna zrezygnowała! Pozostałe osiem dzielnie walczyło z własnymi słabościami i wypełniało zadania wymagające orientacji w terenie, wykazania się wiedzą o Lusówku i odrobiny sprawności fizycznej. Wszystkie drużyny dotarły do mety i każda odebrała nagrodę. W godzinach popołudniowych pogoda się poprawiła i pozostałe imprezy mogły odbyć się również bez większych zakłóceń. W pamięci mieszkańców na długo zostanie pokaz kaskaderki konnej w wykonaniu Apolinarski Group - grupy kaskaderów o międzynarodowej sławie, występującej także w filmach w najbardziej ekscytujących i niebezpiecznych scenach z udziałem koni. Kaskaderzy zaprezentowali nam swoje umiejętności wykonując niesamowite ćwiczenia i akrobacje. Nad całym pokazem czuwał Jacek Muchowski z Muszka Team, lokalny miłośnik koni.

Zaraz po pokazie w parku przy świetlicy rozpoczął się festyn. Na placu i w samej świetlicy rozstawiły się stoiska edukacyjne (Strefa Bystrzaka, wPunkt, Kuźnia Talentów, Astronomia dla Dzieci), a także Kwiatostrefa, Fit Run Tri, punkty gastronomiczne (m.in. lokalne Kurczak&spółka, Burger House, sołeckie stoisko "Pyra i gzik" - pod czujnym okiem Łukasza Grewlinga) i dmuchańce. Przed mieszkańcami wystąpiły uzdolnione wokalnie dzieci z KeySchool. Z gościnnymi pokazami wystąpiły także działające przy GOK-u Mażoretki oraz - po raz pierwszy w Lusówku - Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy. Występy wzbudziły aplauz publiczności.

Zwieńczeniem dnia była zabawa taneczna do muzyki granej na żywo przez zespół Duo Terc Plus.

Pomimo niesprzyjającej pogody frekwencja dopisała, a ci którzy wzięli udział we wspólnej zabawie podkreślali, że takiej imprezy jeszcze w Lusówku nie było! Zasługa to licznego, zaangażowanego grona osób - zarówno władz sołectwa, mieszkańców jak i przyjaciół Lusówka.

Ostatnim elementem cyklu imprez były zawody sportowe, rozegrane w kolejną sobotę, 14 września. W tym dniu do współzawodnictwa stanęli wędkarze i tenisiści stołowi. Wędkarze, w liczbie około 20, zebrali się nad jeziorem lusowskim wcześnie rano. Zawody, organizowane przez Łukasza Grewlinga i Kamila Kocurka przyciągnęły zarówno regularnych bywalców takich imprez jak i amatorów odpoczynku nad wodą. Zwycięzca, Piotr Michalski, złapał ponad 7 kg ryb (wróciły do jeziora!), ale dobrze bawili się wszyscy, tym bardziej, że każdy otrzymał nagrodę, a po podliczeniu wyników na uczestników czekała pyszna grochówka, serwowana przez panią sołtys i Renatę Cichy.

Niemal równolegle w sali Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu rozgrywane były I Mistrzostwa Lusówka w Tenisie Stołowym. Do rywalizacji o ten tytuł przystąpiło 18 zawodników w wieku powyżej 15 lat i 6 juniorów. Po kilkugodzinnej zaciętej walce, którą sędziował Tomasz Begierski z OSiR-u, laur pierwszego Mistrza Lusówka wśród seniorów zdobył Paweł Bujanowski, przed Filipem Mrukiem i Lucjuszem Kajpustem. Wśród młodzieży najlepszy był Tycjan Matuśkiewicz, Adam Bajer i Adam Pawełczyk. Zawody przygotowali Maciej Budziak i Tomasz Kluwak, a puchary i medale wręczał Dawid Sztandera przedstawiciel sponsora, firmy Novum+.

I tym akcentem zakończył się tegoroczny cykl imprez "Poznaj Swoją Wioskę - Lusówko 2019". Czy cel został osiągnięty? Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a wszyscy uczestnicy świetnie się bawili. W przygotowanie imprez zaangażowała się nadzwyczajnie duża liczba mieszkańców (i przyjaciół) Lusówka, a wzięło w nich udział ponad 1500 osób. Czy zapał ujawniony podczas tego wyjątkowego projektu zostanie na dłużej w głowach i sercach mieszkańców? Miejmy nadzieję, że tak. Tak dynamicznie rozwijająca się wioska jak Lusówko potrzebuje wielu aktywnych osób, gotowych poświęcić swój czas dla dobra wspólnego. Tylko wówczas codzienne problemy, którymi żyją mieszkańcy będą rozwiązywane w sposób harmonijny i sprawny, z pożytkiem dla wszystkich.

(az)
Zdjęcie nadesane

Podsumowanie festiwalu "Poznaj Swoją Wioskę - Lusówko 2019”     
Kategoria: