Moniuszko dla Niepodległej

W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanawia rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki" - głosi uchwała. Stanisław Moniuszko był  wybitnym kompozytorem dyrygentem,  organistą pedagogiem, dyrektorem  Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcą polskiej opery narodowej.

Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego. Stanisław Moniuszko był ponadto twórcą "Śpiewnika domowego" obejmującego ponad 200 pieśni.  Stanisław Moniuszko był także  patriotą rozmiłowanym w polskim folklorze i tradycji.

Jego opery takie jak „Halka” czy  „Straszny Dwór”  zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – oparte są do głębi na polskiej historii, kulturze i obyczajach i w wydatny sposób przyczyniły się do ich propagowania na całym świecie. Jego spuścizna żyje i obecna jest po dziś dzień w szerokiej kulturze masowej, bo kto nie zna popularnej pieśni „Prząsniczka”, arii z kurantem, czy wezwania Skołuby „Boisz się Waść? Zażyj tabaki!”

Najważniejszych utworów kompozytora nie zabraknie na koncercie z okazji Święta Niepodległości. Do tego narodowe tańce i wspaniały śpiew – uczcijmy razem kolejną rocznicę naszej wolności
MR/SB

 

Koncert Moniuszkowski z okazji Święta Niepodległości
11 listopada 2019 r., godz. 18:00
Centrum Kultury Przeźmierowo
Obowiązują bezpłatne wejściówki. Można je odebrać w siedzibie GOK „SEZAM” (ul. Poznańska 96 w Tarnowie Podgórnym) od pon. do pt. w godz. 9-15, w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14) od pon. do pt. w godz. 15-20, w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a) od wt. do pt. w godz. 16-20. Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl

Moniuszko dla Niepodległej (zdjęcie nadesłane)
Kategoria: