Bieganie niepodległościowe

XVI Bieg i Nordic Walking z okazji Święta Niepodległości za nami. Tradycyjnie, 11 listopada, amatorzy sportu spotkali się przy ul. Wypoczynkowej w Baranowie, aby wspólnie przebiec lub przemaszerować brzegiem jeziora Kierskiego. Wspólne celebrowanie tego Święta w szczególny sposób pomaga integrować Naszą Lokalną Społeczność.

Wydarzenie, klasycznie było podzielone na Bieg Główny (7,5 km), Bieg Krótki oraz Nordic Walking. W tym roku po razie pierwszy trasa Biegu Krótkiego i Nordic Walking wynosiła 5 km. Ogółem, w sportowej rywalizacji wzięło 278 osób. Początkowo pochmurny poranek, kilka godzin przed startem zamienił się w słoneczne i rześkie popołudnie.

Tuż przed startem o godzinie 14 nastąpiła wzniosła chwila - Maria Kozicz, uczennica Szkoły Muzycznej w Jankowicach, w klasie Piotra Nobika, zagrała hymn narodowy na puzonie.

W kategori mężczyzn, na dystansie 7,5 km bezkonkurencyjny okazał się Wojciech Staniszewski, finiszując z czasem 24:54. Kolejne miejsca na podium zajęli Robert Walczak oraz Tomasz Krajewski. Pierwsza kobieta - Katarzyna Popowicz, ukończyła bieg główny z czasem 31:39. Drugie i trzecie miejsce to kolejno Anna Paluszak i Małgorzata Opala.

W biegu krótkim, stawka wśród mężczyzn była wyrównana. Panowie wbiegli na podium z czasami nieco ponad 20 minut (Marcin Sakowski, Tomasz Napierała, Marcin Rucki). Wśród kobiet triumfowała Monika Owczarczak z czasem 23:57. Zaraz z nią uplasowały się Beata Wilczyńska oraz Katarzyna Paczkowska.

Pierwszym wśród chodziarzy był Jacek Witucki (31:33), zaraz za nim Patryk Skrzypczak oraz Jan Stanisławski. Czwarta na mecie, a zarazem pierwsza wśród pań była Agnieszka Mielecka (34:04), którą goniły Agnieszka Nowicka i Karolina Witucka.

Na uwagę zasługuje fakt uhonorowania najstarszego i najmłodszego uczestnika biegu i marszu. Puchary odebrała Pani Maria Pańczak (rocznik 1939), doskonale znana jako Pani Parasolka z Poznania oraz Miłosz Jerzyński (rocznik 2012).

Całość upłynęła w przyjacielskiej, sportowej i jednocześnie wzniosłej atmosferze, która zdaje się być niezłą odtrutką na trudy dnia codziennego.

Była to edycja wyjątkowa. Po 15 latach zmienił się dyrygent całego przedsięwzięcia. Jako nowy organizator - Tarnowo Podgórne Biega, podeszliśmy do tematu z werwą i zaangażowaniem, ale również z pokorą i długą lista obaw czy wszystko ułoży się tak, jak powinno. Dzięki reakcjom i komentarzom po biegu, już teraz wiemy, że się udało stworzyć całkiem udaną imprezę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie lokalnych władz - Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne i Sołectwa Baranowo na czele. Z tylnego siedzenia cały czas wspierali nas poprzedni organizatorzy, podpowiadając wiele cennych uwag - wszak, pierwszy raz przygotowywaliśmy oficjalne wydarzenie sportowe. Już na samym biegu nieoceniona okazała się pomoc wolontariuszy - uczniów lokalnych szkół. Udało się również połączyć siły z akcją charytatywną #AmelkaTeam - Amelka Branczewska oraz z Fundacją DKMS, organizując w biurze zawodów Dzień Dawcy Szpiku.

Nasz pomysł na XVI Bieg i Nordic Walking z okazji Święta Niepodległości był bardzo prosty. Bierzemy wszystko, co najlepsze z poprzednich edycji i staramy się wprowadzić jeszcze kilka naszych pomysłów na wyjątkowe wydarzenie upamiętniające odzyskanie niepodległości. Między innymi wydłużyliśmy trasę krótką do 5 km, zmieniliśmy nieco oprawę graficzną całego wydarzenia, a przede wszystkim organizowaliśmy tylu sponsorów i partnerów ile będziemy w stanie. Dzięki temu, że w pracę zaangażowała się cała grupa biegowa - wyniki przeszły nasze oczekiwania. Pozytywny odzew lokalnych oraz ponadlokalnych firm spowodował, że mogliśmy przygotować nagrody dla praktycznie każdego zawodnika. Tak ogromne wsparcie pozwoliło nam również przygotować unikalne medale, ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy i chodziarzy oraz przygotować bogatą pulę nagród do losowania (w tym dwa rowery). Organizacja wydarzenia okazała się bardziej wyczerpująca niż przypuszczaliśmy, ale patrząc na zadowolonych uczestników - poziom satysfakcji rósł proporcjonalnie. Wiele się nauczyliśmy, mamy jeszcze kilka pomysłów w zanadrzu i mamy nadzieję, że spotkamy się w 2020 roku na kolejnej edycji tego wyjątkowego biegu i marszu.

Tarnowo Podgórne Biega, materiał nadesłany

XVI Bieg i Nordic Walking z okazji Święta Niepodległości 2019 (zdjęcie nadesłane)
Kategoria: