List do redakcji: "Wyłączenie terenów gminy Tarnowo Podgórne z okręgów łowieckich"Jesteście za czy przeciw polowaniom?

Wiele miast i gmin na skutek presji społecznej wyłącza swoje tereny z obwodów łowieckich. Powodem takich działań są zarówno sprawy związane z bezpieczeństwem mieszkańców, jak i kwestie etyczne. Organizowanie polowań niesie duże zagrożenie dla postronnych osób. W całej Polsce zdarzają się liczne przypadki postrzeleń (w tym śmiertelnych) przypadkowych rowerzystów oraz spacerowiczów, a także ostrzelania prywatnych posesji. Powszechne w tym środowisku jest także strzelanie do psów nawet na prywatnych posesjach (co potwierdzają liczne postępowania sądowe). 

Obecność myśliwych wiąże się często z wywołującym sprzeciw brutalnym znęcaniem się nad zwierzętami (jak np. rozcinanie brzuchów jeszcze żywych zwierząt, rozszarpywanie żywcem przez psy myśliwskie lisów, tzw. norowania, zabronione w wielu krajach Europy itd.). Na profilach organizacji społecznych, takich jak Poznaniacy Przeciw Myśliwym itd. można zapoznać się z materiałami wideo z polowań oraz spraw zakończonych prawomocnymi wyrokami. Oczywiście należy podkreślić, że nie wszyscy myśliwi tak działają, ale skala tego zjawiska jest bardzo duża. Myśliwi często argumentują konieczność polowań redukcją populacji, jednak należy pamiętać, że koła łowieckie masowo dokarmiają zimą zwierzęta, co przekłada się na większą rozrodczość oraz zwiększenie ich liczby. Wielu naukowców podważa sens polowań, a w wielu krajach Europy łowiectwo jest bardzo ograniczone (np. Holandia), a przykładowo w Szwajcarii w kantonie Genewa już od 1977 roku obowiązuje zakaz polowań.  

Niewielu ludzi wie, że myśliwi masowo polują na kaczki oraz inne ptaki, które podziwiamy nad jeziorem Kierskim lub Lusowskim. Te same ptaki kawałek dalej są masowo zabijane. Tego typu polowania nie mają jakiegokolwiek ekologicznego uzasadnienia poza krwawym hobby. 

Wśród moich sąsiadów i znajomych z Naszej Gminy temat ten ostatnio bardzo często się pojawia i wywołuje sporo obaw. Duże zagrożenie łączące się z polowaniami związane jest z gęstą zabudową, praktycznie na całym terenie Naszej Gminy. Na zdjęciu przedstawiam jedną z ambon (na której osobiście widziałem myśliwego z bronią) oraz zdjęcie widoku z ambony. Biorąc pod uwagę zasięg broni myśliwskiej obejmujący ścieżkę spacerową oraz ogródki, w których bawią się dzieci, taka sytuacja to tykająca bomba. 

W celu zebrania opinii mieszkańców Naszej Gminy postanowiłem przeprowadzić ankietę w największej na facebook’u grupie mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne, prosząc o zabranie głosu, czy mieszkańcy popierają zakaz polowań na terenie gminy Tarnowo Podgórne? Ankieta natychmiast zyskała popularność, a przewaga zwolenników zakazu cały czas rosła, aż osiągnęła poziom 76,8% mieszkańców którzy opowiedzieli się za wyłączeniem terenów gminy z terenów łowieckich (objęcie zakazem polowań). Ankieta jednak nagle została usunięta przez Administratora bez podania jakiejkolwiek sensownej przyczyny, a moje konto zostało zablokowane. 

Ten przykład pokazuję jak silne jest lobby myśliwskie chcące ukryć fakt, że zdecydowana  większość mieszkańców Naszej Gminy zdecydowanie popiera zakaz polowań zarówno ze względów etycznych, jak i z powodu lęku o zdrowie i życie swoje i swoich rodzin.

Michał Stasiak

 

Dokumentacja opisanych przypadków oraz przykłady filmów z polowań można znaleźć m.in. na stronie https://zakazpolowania.pl/ oraz na profilach organizacji, takich jak np. Poznaniacy przeciw Myśliwym czy Ludzie Przeciw Myśliwym.