Apelujemy, żeby w tym dniu szczególnie zadbać o swoich czworonożnych domowników !!!

Do sylwestrowej nocy pozostało jeszcze kilka dni, wieczorami już słychać wystrzały fajerwerków. Amatorzy dużego hałasu i wizualnych doznań swoim zachowaniem narażają tysiące zwierząt na ogromny stres. Polacy nie wyobrażają sobie świętowania Nowego Roku bez fajerwerków.Dla wielu z nich jest to element tradycji. Jesteśmy nawet wstanie zrozumieć, że ludzie puszczają petardy w Sylwestra, ale nie rozumiemy dlaczego robią to wiele dni przed i po Nowym Roku.Już od kilku dni dźwięki towarzyszące odpalaniu petard i sztucznych ogni dobiegają do wrażliwych uszu naszych czworonogów.Nasi przyjaciele przeżywają taką noc raz do roku. To za mało, żeby przywyknąć do hałasu i za dużo, żeby wyjść z tego bez uszczerbku na zdrowiu. Problem dotyczy nie tylko zwierząt, które mieszkają na dworze. Na pełną niemiłych wrażeń noc sylwestrową są narażone także psy i koty domowe. Ze względu na specyfikę swojego słuchu, słyszą dźwięki wielokrotnie głośniej niż człowiek.To potworny ból dla zwierząt. Dochodzą do nich ultradźwięki, które dla nas są nie do wyłapania. Zwierzęta wtedy ogromnie cierpią. Niektóre przerażone giną pod kołami samochodów, inne umierają na zawał serca, jeszcze inne ślepną. Huk petard u wielu z nich wywołuje panikę i zmusza do ucieczki na oślep. Tego dnia pracownicy schronisk mają mnóstwo pracy, bo to do nich zazwyczaj trafiają uciekinierzy, którzy nie mogą znaleźć drogi powrotnej do domu.

Jak zadbać o swoich pupili? Użyć zimnych ogni - są efektowne, tanie, o wiele bezpieczniejsze oraz, co najważniejsze dla zwierząt, nie robią hałasu.Warto też zwierzęciu zapewnić miejsce maksymalnie oddalone od okien i światła - wtedy nie będzie musiał nasz pupil oglądać pokazu fajerwerków. Jeżeli zwierzę zacznie samo uciekać w bezpieczne dla niego miejsce w domu - pozwólmy mu na to oraz zachowajmy spokój.

Za odpalanie petard w inne dni niż 31 grudnia i 1 stycznia można trafić do sądu lub dostać mandat nawet do 500 zł.

W ciągu roku można puszczać fajerwerki jedynie na własnym terenie lub tam, gdzie mamy zgodę właściciela terenu. Oczywiście należy to robić nie naruszając ciszy nocnej i używać produktów pirotechnicznych legalnie dopuszczonych do obrotu na terenie UE. 

Kategoria: 

Dodaj komentarz