12 lat Fundacji

Fundacja im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” powstała w 2008 roku w Poznaniu. Inspiracją dla założenia fundacji była Anna Wierska, która ostatnie 2 lata swojego życia, walcząc z białaczką i próbując znaleźć dawcę szpiku kostnego, poświęciła na przekonywanie innych, jak ważną kwestią jest problem dawstwa szpiku. Fundacja została powołana przede wszystkim w celu prowadzenia działań z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych krwi oraz propagowania idei pozyskiwania dawców szpiku oraz transplantacji szpiku kostnego. Podstawowe działanie fundacji to także wspieranie osób chorych i ich rodzin, które niejednokrotnie wymagają szczególnej opieki i oraz szczególnej pomocy w przeciwdziałaniu ich wykluczeniu społecznemu. Ale także pomoc materialna i finansowa, bo niejednokrotnie znajdują się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych.

 

Niedługo po powstaniu samej fundacji 26 maja 2008 roku w jej ramach powstała specyficzna platforma – Drużyna Szpiku. 

Drużyna Szpiku to grupa wolontariuszy, która pomaga realizować wszelkie działania fundacji. 

Głównym celem działań Drużyny jest maksymalne zwiększenie liczby osób zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a tym samym zwiększenia szans na wyzdrowienie osób dotkniętych chorobą nowotworową, dla których przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego jest szansą na wyzdrowienie. Wyzwanie to udaje się realizować z sukcesem – w 2008 roku Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej liczył ok. 5000 zarejestrowanych dawców. Rok 2019 zakończyliśmy z doskonałym wynikiem ponad miliona siedmiuset tysięcy nazwisk. Zamierzeniem docelowym nie jest cyfra, a sytuacja, w której każdy chory znajdzie swojego bliźniaka genetycznego i będzie mógł zawalczyć o swoje życie.

 

Drużyna Szpiku to grupa ludzi z różnych światów, są z nami lekarze, prawnicy, elektrycy, nauczyciele, emeryci, studenci i gwiazdy. Wśród nich Kasia Bujakiewicz, Sylwia Grzeszczak, Sylwia Majdan, Kasia Wilk, Magda Steczkowska, Tomek Schmidt, Liber, Doniu, Mezo, Decks, Kaczor, zespół Dżem, Video, Michał Szpak. Silną grupą wsparcia są sportowcy pod wodzą Szymona Ziółkowskiego, Damiana Wrzesińskiego, Marcina Urbasia, Piotra Reissa, Bartka Bosackiego, Marcina kikuta i Błażeja Telichowskiego. Pomagają dziennikarze Bartek Jędrzejak i Tomek Zimoch

 

12 lat to kawał historii, tysiące napotkanych ludzi, setki pożegnań, ale i zwycięstw.

12 lat to cysterny zebranej krwi, dziesiątki tysięcy nowych potencjalnych dawców i około 100 tysięcy rozdanych oświadczeń woli. To blisko 600 edukacyjnych spotkań w polskich szkołach. 

12 lat to tysiące przebiegniętych kilometrów, przez biegaczy w czerwonych koszulkach, to 9 Mistrzostw Polski w maratonie, w których wystartowała największa biegowa drużyna w kraju. 12 lat to tony szpikowych paczek i setki obdarowanych onkologicznych rodzin. 10 lat to 5 tysięcy imprez, w których nasi wolontariusze edukowali i oswajali strach na temat przeszczepów. 

12 lat to w końcu uratowane ludzkie życia, a właśnie to było marzeniem Ani, aby uratować choć jedną osobę.

Teraz czekamy na Ciebie!

www.druzynaszpiku.pl

Dodaj komentarz