Ochroń psa przed Sylwestrem!

Dla człowieka koniec roku wiąże się z huczną imprezą i petardami wystrzeliwanymi w niebo na potęgę. W tym wyjątkowym dniu pamiętajmy pupilach, którzy często cierpią z powodu huku petard.
Poniżej kilka rad, jak pomóc tym naszym czworonożnym przyjaciołom, którzy się boją wystrzałów.

Kryjówka
Stres zwierzęcia można w pewien sposób ograniczyć przygotowując dla niego kryjówkę. Najlepsze miejsce to takie, w którym nie ma okien np. łazienka. Nada się jednak każde,w którym zwierzę czuje się bezpiecznie. Należy jednak pamiętać, że zwierzęcia nie można go tam po prostu zamknąć. Pies musi mieć możliwość ucieczki, jeżeli okaże się, że nie czuje się tam komfortowo. Zestresowanemu zwierzęciu, któremu odetniemy drogę ucieczki pogłębimy strach.

Hałas
Aby zagłuszyć odgłosy fajerwerków można włączyć muzykę lub telewizor.

Leki
Jeżeli chodzi o środki uspokajające to należy je podawać na kilka dni, czasem tygodni przed Sylwestrem. Dlatego w tym wypadku opiekun musi być zapobiegliwy i nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Oczywiście jeżeli spędzamy Sylwestra w domu i jesteśmy w stanie zaopiekować się naszym pupilem to możemy go przytulić, głaskać, masować. Nie trzymać zwierzęcia na siłę. Trzeba mu pozwolić być tam, gdzie mu dobrze - czy to będą nasze kolana czy pod stołem - wybór należy do niego. Najważniejsze to zachować spokój. Nasze emocje udzielają się zwierzętom, więc należy dać im przykład i samemu nie stresować się sytuacją.

Agnieszka Wolska, Gabinet Weterynaryjny Bahati, Skórzewo ul. Poznańska 131/8

Ochroń psa przed Sylwestrem!
Kategoria: