Pozbądź się azbestu. Powiat zapłaci.

Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie likwidacji wyrobów zawierających azbest na terenie powiatu poznańskiego na rok 2019. Powiat oraz podpoznańskie gminy pokryją 100% kosztów związanych z usunięciem szkodliwego materiału. Podania można składać do 15 lipca br. w urzędach gmin powiatu poznańskiego.

Już w 2006 roku Starostwo Powiatowe, jako pierwsze w Polsce, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, zainicjowało działania w celu likwidacji wyrobów zawierających azbest na terenie powiatu poznańskiego. – To niebezpieczny materiał, efekt przestarzałej technologii budowlanej. Niegdyś używało się go powszechnie, m.in. do ocieplania domów, ale dziś wiemy, że może się przyczyniać do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym pylicy i nowotworów – przypomina Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dzięki naszym działaniom i rosnącej świadomości ekologicznej oraz zdrowotnej mieszkańców powiatu, od początku akcji udało się usunąć ponad 9,5 tys. ton szkodliwych włókien – zapewnia starosta.

Ze wsparcia finansowego mogą skorzystać wszyscy posiadacze nieruchomości na terenie powiatu poznańskiego. To na nich spoczywa obowiązek usunięcia azbestu, a dzięki programowi nie poniosą z tego tytułu żadnych wydatków! Koszt demontażu i utylizacji pokrywany jest w całości przez gminy, powiat i fundusz ochrony środowiska. Wystarczy, że osoby zainteresowane dofinansowaniem złożą do 15 lipca br. wniosek do urzędu gminy, na terenie której znajduje się dana nieruchomość.  Druki oraz szczegółowe informacje dotyczące inicjatywy oraz wymaganych dokumentów znaleźć można na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu w kategorii Środowisko – Azbest. Bezpośredni link do strony internetowej: https://www.bip.powiat.poznan.pl/1588,azbest.

Materiał nadesłany

Akcja usuwania azbestu 2019
Kategoria: